Istnieją dwa rodzaje praktyk w ramach programu Erasmus+: praktyki długoterminowe (od 2 miesięcy) oraz praktyki krótkoterminowe (do 30 dni).
Praktyki długoterminowe
Miejsce praktyki. Inaczej niż w przypadku studiów częściowych, które można odbyć jedynie w uczelni, z którą WPiA UW zawarło odpowiednią umowę, praktykę można odbyć w dowolnej instytucji krajów programu Erasmus+ (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Lichtenstein, Irlandia, Islandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia Północna, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Węgry, Włochy, Wielka Brytania), z wyjątkiem organów UE oraz organizacjach zarządzających programami UE. Można więc odbyć praktyki np. w zagranicznej kancelarii adwokackiej, urzędzie państwa obcego, w konsulacie czy ambasadzie. Istnieje też możliwość odbycia praktyki w tzw. państwach partnerskich (np. Czarnogórze, Brazylii, Wietnamie, Kolumbii, Stanach Zjednoczonych), ale w ich przypadku pula środków na stypendia jest znacznie mniejsza niż w przypadku krajów programu, co skutkuje o wiele mniejszą liczbą miejsc. W roku akademickim 2021/2022 na praktyki w krajach programu było 100 miejsc, a na praktyki w krajach partnerskich – 12 miejsc. W przypadku krajów partnerskich istnieją też ograniczenia co do wyboru miejsca praktyki.
Rodzaje praktyk długoterminowych. Istnieją dwa rodzaje praktyk długoterminowych: praktyka studencka (SMT) oraz praktyka absolwencka (SMTA). Absolwent musi złożyć aplikację na praktyki SMTA jeszcze jako student – warunkiem kwalifikacji na praktykę jest dostarczenie do BWZ kompletu wypełnionych, podpisanych i opieczętowanych dokumentów, podczas ostatniego roku studiów jeszcze przed egzaminem dyplomowym.
Czas trwania praktyki. Student może pojechać na praktykę na okres od 60 do 180 dni, natomiast absolwent na okres od 60 do 90 dni (te widełki mogą się zmieniać w zależności od zasobów finansowych, jakimi uczelnia dysponuje na stypendia w danym roku akademickim).
Procedura. Kwalifikacji na praktyki długoterminowe dokonuje koordynator ds. mobilności. W pierwszej kolejności należy wypełnić: 1) formularz zgłoszeniowy, 2) Learning Agreement for Traineeships (tylko w papierze) – które należy wypełnić w uzgodnieniu z instytucją przyjmującą na praktyki oraz koordynatorem, 3) oświadczenie dot. poprzednich wyjazdów. Następnie należy przedłożyć do podpisu wszystkie wymagane dokumenty na dyżurze stacjonarnym koordynatora (Kontakt). Następnie należy te dokumenty złożyć w Biurze Współpracy z Zagranicą UW. W BWZ praktykami zajmuje się pani Dorota Wiącek: dwiacek@adm.uw.edu.pl
Przedstawione tu informacje stanowią jedynie streszczenie procedury. Wzory dokumentów, które należy wypełnić, zasady kwalifikacji, a także opis procedur krok po kroku, znajdują się na stronie BWZ.
Kwalifikacja odbywa się przez cały rok akademicki, do wyczerpania środków – innymi słowy, inaczej niż w przypadku studiów częściowych, gdzie koordynator przeprowadza rekrutację raz w roku, w przypadku praktyk długoterminowych nie ma odrębnej, specjalnej rekrutacji. Student sam znajduje sobie miejsce praktyki i zgłasza się do koordynatora z pytaniem, czy może liczyć na przyznanie stypendium na odbycie tych praktyk w danym miejscu. Podstawowe kryteria kwalifikacji, którymi kieruje się koordynator, stanowią:
1) zgodność programu praktyki z programem studiów. Praktykant w opisie programu praktyki powinien wykazać, że będzie wykonywał czynności mające związek ze stosowaniem prawa (np. przygotowywanie analiz i przeglądów orzecznictwa, partycypacja w pisaniu opinii prawnych, projektów decyzji, umów, orzeczeń, udział w negocjacjach i mediacjach, udział w przesłuchaniach świadków);
2) osiągnięcia w nauce;
3) wypełnione porozumienie na formularzu Learning Agreement for Traineeships – część Before the
Mobility. W rubryce Monitoring plan należy opisać sposób monitorowania pracy praktykanta przez instytucję, w której odbywa praktykę (np. wyznaczenie opiekuna praktyk, który na bieżąco wyznacza praktykantowi zadania i obserwuje ich realizację) oraz przez koordynatora ds. mobilności (wymagamy wpisania obowiązku wysłania raz w miesiącu maila na skrzynkę erasmus@wpia.uw.edu.pl z informacją o przebiegu praktyki), natomiast w Evaluation plan należy opisać sposób rozliczania praktykanta z efektów pracy przez instytucję przyjmującą (np. spotkanie raz w tygodniu praktykanta z opiekunem praktyk). Zachęcamy do zapoznania się z instrukcją: Instrukcja wypełnienia LA na praktyki
4) potwierdzona znajomość języka, w którym ma odbywać się praktyka. Potwierdzeniem znajomości języka obcego może być certyfikat językowy wystawiony przez cieszącą się renomą instytucję w zakresie danego języka obcego (np. British Council w przypadku angielskiego czy Goethe-Institut w przypadku niemieckiego), dyplom ukończenia studiów lingwistycznych w zakresie danego języka obcego albo dyplom ukończenia studiów na zagranicznej uczelni w danym języku obcym. Nie uznajemy zaświadczeń z testów językowych online.
5) w przypadku wyjazdu na praktykę studencką SMT – możliwe posiadanie tylko jednego warunku
zaliczeniowego na dzień kwalifikacji.
Wysokość stypendium. W przypadku krajów programu wysokość stypendium wynosi miesięcznie:
a) 670 euro – Dania, Finlandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Luksemburg, Norwegia, Szwecja;
b) 650 euro – Austria, Belgia, Cypr, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Malta, Niemcy, Portugalia,
Włochy;
c) 600 euro – Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Macedonia Północna, Rumunia,
Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry.
d) Wielka Brytania 620 euro – w związku z brexitem studentom/ absolwentom zakwalifikowanym do
organizacji przyjmującej Wielkiej Brytanii będzie przyznane stypendium wyłącznie z projektu
KA103/2020 (2020–1–PL–KA103–079005)
W przypadku krajów partnerskich stypendium wynosi zawsze 700 euro miesięcznie.
W trakcie pobytu na praktyce. Niezwłocznie po rozpoczęciu praktyki zagranicznej i nie później niż w ciągu 7 dni proszę przesłać do BWZ:
a) zaświadczenie o rozpoczęciu praktyki, tzw. Confirmation of Arrival;
b) bilet lotniczy (wraz z kartami pokładowymi), bilet kolejowy lub oświadczenie o odbyciu podróży
samochodem (z zaznaczeniem daty i miejsca przekroczenia granicy polskiej), potwierdzające Twój wyjazd
na praktykę zagraniczną.
W razie chęci zmiany okresu pobytu lub programu należy niezwłocznie zgłosić to mailowo do Doroty Wiącek z BWZ oraz koordynatorowi WPiA ds. mobilności. Zmiany okresu i/lub programu praktyki zagranicznej wymagają pisemnej zgody: praktykanta, koordynatora, BWZ, pracodawcy/ przedstawiciela organizacji przyjmującej.
Po zakończeniu praktyki. Niezwłocznie po zakończeniu praktyki zagranicznej i nie później niż jeden miesiąc od daty jej zakończenia należy złożyć w BWZ następujące dokumenty:
1. Learning Agreement for Traineeships (część After the Mobility) – oryginał, albo dokument przesłany mailem do BWZ bezpośrednio przez pracodawcę;
2. bilety lotnicze (wraz z kartami pokładowymi), bilety kolejowe lub oświadczenie dot. odbytej podróży samochodem i liczby osób podróżujących samochodem (w przypadku car–pooling – podróż co najmniej 2 osób) (z zaznaczeniem daty wyjazdu z Polski i przyjazdu do miasta instytucji zagranicznej, a także wyjazdu z kraju instytucji zagranicznej i przyjazdu do Polski).
Rozliczenie wyjazdu z koordynatorem ds. mobilności. W celu uwzględnienia praktyki w suplemencie do dyplomu należy złożyć na dyżurze koordynatora podanie o rozliczenie praktyki. Na dyżur należy też przynieść do wglądu podpisany przez instytucję przyjmującą praktykanta Learning Agreement After Mobility. Następnie podpisane przez koordynatora podanie należy zanieść do dziekanatu.
Praktyki krótkoterminowe
Praktyki krótkoterminowe stanowią nowy moduł w programie Erasmus+, który pojawił się na naszej uczelni dopiero w 2022 roku. Procedura ubiegania się o stypendium na tego rodzaju praktyki ma charakter bardziej sformalizowany i przebiega w sposób podobny do rekrutacji na studia częściowe – tzn. rekrutację przeprowadza komisja rekrutacyjna WPiA UW w ściśle określonych terminach, a student może odbyć tego rodzaju praktykę jedynie w uczelniach, z którymi wydział ma odpowiednie porozumienie. Na chwilę obecną WPiA UW nie przeprowadza rekrutacji na praktyki krótkoterminowe, ponieważ koordynatorzy są w trakcie negocjacji z uczelniami zagranicznymi, które byłyby otwarte na praktykantów z naszego wydziału
Nie wiesz, gdzie chciał(a)byś pojechać na praktyki? Wypełnij ankietę!
Biuro Współpracy z Zagranicą przygotowało zakładkę umożliwiającą studentom i doktorantom zgłoszenie swojego zainteresowania odbyciem praktyki za granicą. Osoby, które zarejestrują się w bazie, otrzymają listę firm, w których studenci UW w poprzednich latach odbyli praktykę oraz oferty praktyk, które przekazywane są do BWZ. Ankieta jest dostępna tutaj.