Rezygnacja z wyjazdu

W przypadku rezygnacji z wyjazdu prosimy o niezwłoczne powiadomienie:

  • Uczelni przyjmującą;
  • Koordynatora ds. mobilności WPiA UW;
  • Biura Współpracy z Zagranicą (należy dołączyć do maila potwierdzenie wysłanie maila do Uczelni przyjmującej oraz podać powód rezygnacji dla celów statystycznych).

Rezygnacja przed podpisaniem umowy i wypłatą stypendium nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami, z wyjątkiem wykluczenia takiego studenta z przyszłych rekrutacji na wyjazdy Erasmus*. Zachęcamy do jak najszybszego zakomunikowania rezygnacji, żeby umożliwić wykorzystanie miejsca przez studenta z listy rezerwowej.

Rezygnacja po podpisaniu umowy i wypłacie stypendium wymaga również mailowego powiadomienia trzech podmiotów, ale w tym przypadku dodatkowo trzeba przedstawić istotny, najczęściej związany z siłą wyższą, powód rezygnacji, uzasadniający natychmiastowy powrót do kraju (np. choroba, śmierć osoby bliskiej). Skutkiem rezygnacji w takim przypadku jest odstąpienie od umowy i obowiązek natychmiastowego zwrotu części lub całości stypendium, w zależności od powodu rezygnacji. Jeśli powód był istotny i został uznany przez BWZ, to wówczas student zwraca jedynie część stypendium proporcjonalną do pozostałego czasu pobytu. Jeśli powód był nieistotny – student musi zwrócić całe pobrane stypendium, nawet jeśli część z niego już wydał.

Jeśli student zrezygnował przed upływem 3 miesięcy pobytu, to decyzję o zwrocie części/całości stypendium podejmuje NAWA. Jeśli student zrezygnował po upływie 3 miesięcy pobytu, to decyzje podejmuje suwerennie BWZ. W obu przypadkach student informuje mailowo o rezygnacji BWZ, uczelnię przyjmującą oraz koordynatora wydziałowego.

*chyba że student poda usprawiedliwiony powód rezygnacji. Wówczas ta sankcja nie ma zastosowania.