DZIENNIK UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO
WYDZIAŁ PRAWA I ADMINISTRACJI
Poz. 43
Zarządzenie nr 4/09/2023 Prodziekana ds. studenckich Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 29 września 2023 r. w sprawie szczegółowych zasad kwalifikacji oraz trybu, zasad i terminów rozliczania wyjazdów w ramach programu Erasmus+ na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego
ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Zarządzenie określa szczegółowe zasady kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus+ na zagraniczne studia częściowe (SMS) do uczelni z krajów członkowskich UE i stowarzyszonych z programem oraz reguluje tryb, zasady i terminy rozliczania wyjazdów w ramach programu Erasmus+ na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego (dalej jako: „WPiA UW” lub „Wydział”).
ROZDZIAŁ II
NADZÓR NAD ORGANIZACJĄ I PRZEBIEGIEM ZAGRANICZNYCH STUDIÓW CZĘŚCIOWYCH
§ 2
- Zwierzchni nadzór nad organizacją i przebiegiem zagranicznych studiów częściowych sprawuje Kierownik Jednostki Dydaktycznej WPiA UW (dalej jako „KJD” lub „Prodziekan ds. studenckich”).
- Prodziekan ds. studenckich może powołać Pełnomocnika lub Pełnomocników Dziekana ds. mobilności WPiA UW (dalej jako: „Koordynator ds. mobilności”), którzy z jego upoważnienia realizują zadania związane z organizacją i przebiegiem zagranicznych studiów częściowych.
- Prodziekan ds. studenckich może powołać także Asystenta lub Asystentów Pełnomocnika Dziekana ds. mobilności WPiA UW, którzy wspierają Koordynatora lub Koordynatorów ds. mobilności w realizacji ich zadań.
ROZDZIAŁ III
REKRUTACJA
§ 3
Komisja Rekrutacyjna
- W celu przeprowadzenia postępowania rekrutacyjnego Prodziekan ds. studenckich powołuje w formie pisemnej komisję kwalifikacyjną (dalej jako: „Komisja”).
- W skład Komisji mogą zostać powołani:
1) Koordynatorzy ds. mobilności WPiA UW;
2) Asystenci Pełnomocnika Dziekana ds. mobilności WPiA UW;
3) pracownicy WPiA UW;
4) przedstawiciele Samorządu Studentów WPiA UW.
§ 4
Postępowanie Rekrutacyjne
- Postępowanie rekrutacyjne (dalej jako: „Rekrutacja”) składa się z postępowania kwalifikacyjnego i rozstrzygnięcia o kwalifikacji lub odmowie kwalifikacji na zagraniczne studia częściowe na wskazaną przez Kandydata uczelnię z krajów członkowskich UE i stowarzyszonych z programem (dalej jako: „Uczelnia Przyjmująca”) spośród tych uczelni, które zostały umieszczone na liście Uczelni Przyjmujących na zagraniczne studia częściowe (dalej jako: „Oferta”).
- Komisja, rozpatrując zgłoszenie Kandydata, może przyznać maksymalnie 100 punktów (dalej jako: „Wynik Postępowania Kwalifikacyjnego”). Punkty przyznawane są w następujących kategoriach:
- 1) do 50 punktów za średnią ocen z ostatniego ukończonego roku studiów;
- 2) do 20 punktów za list motywacyjny;
- 3) do 20 punktów za osiągnięcia, w szczególności naukowe, kulturalne, społeczne;
- 4) do 10 punktów za znajomość języka na poziomie wyższym, niż jest to wymagane przez Ofertę.
- Kandydatowi, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt 2-4, nie przyznaje się punktów w kategorii średniej ocen z ostatniego ukończonego roku studiów. Liczbę punktów przyznaną w pozostałych kategoriach mnoży się razy dwa.
- Podstawą wydania rozstrzygnięcia o kwalifikacji lub odmowie kwalifikacji na zagraniczne studia częściowe na wskazaną przez Kandydata Uczelnię Przyjmującą jest Wynik Postępowania Kwalifikacyjnego.
- Rozstrzygnięcie, o którym mowa w ust. 4, podejmuje kolegialnie Komisja.
- Wyniki Rekrutacji podlegają̨ publikacji. Rozstrzygnięcia w sprawie zakwalifikowania Kandydatów ogłaszane są w formie zanonimizowanej poprzez wskazanie numeru albumu na stronie Wydziału pod adresem: erasmus.wpia.uw.edu.pl.
- Każdy Kandydat, którego zakwalifikowano na zagraniczne studia częściowe, jest osobą wstępnie zakwalifikowaną do czasu pisemnego potwierdzenia przez Uczelnię Przyjmującą przyjęcia na zagraniczne studia częściowe oraz do czasu podpisania umowy stypendialnej z Uniwersytetem Warszawskim.
- Po zakończeniu Rekrutacji zasadniczej, w szczególności w przypadku nieobsadzenia wszystkich wolnych miejsc, prowadzona jest druga tura rekrutacji, tj. Rekrutacja uzupełniająca. Do jej przebiegu przepisy niniejszego Zarządzenia stosuje się odpowiednio.
§ 5
Szczególne uprawnienia Komisji
- Komisja może w uzasadnionych przypadkach, w szczególności w razie znaczącej dysproporcji wyniku postępowania kwalifikacyjnego pomiędzy Kandydatami, dokonać zmiany pierwszego wyboru Kandydata.
- Komisja może zaproponować Kandydatowi inną Uczelnię Przyjmującą przewidzianą w Ofercie, niż wskazana przez Kandydata, w przypadku nieklasyfikowania się na żadną z wybranych uczelni.
§ 6
Harmonogram i Oferta Rekrutacji
- Rekrutację prowadzi się w roku akademickim poprzedzającym rok akademicki, w którym odbywają się zagraniczne studia częściowe.
- Harmonogram Rekrutacji i Oferta na zagraniczne studia częściowe publikowane są nie później niż na miesiąc przed planowaną Rekrutacją na stronie Wydziału pod adresem: erasmus.wpia.uw.edu.pl.
- Harmonogram i Oferta w uzasadnionych przypadkach mogą zostać opublikowane w terminie późniejszym niż w ust. 2 lub zostać zmodyfikowane po ich publikacji – co do zasady tylko na korzyść Kandydatów.
§ 7
Kandydat
- O kwalifikację na zagraniczne studia częściowe na Uczelnię Przyjmującą może ubiegać się (dalej jako: „Kandydat”):
- 1) student studiów prowadzonych przez WPiA UW, niezależnie od formy studiów (stacjonarne i niestacjonarne) oraz student kolegium MISH, który realizuje minimum programowe na WPiA UW (dalej jako: „Student”);
- 2) student studiów doktoranckich prowadzonych przez WPiA UW, niezależnie od formy (stacjonarne i niestacjonarne);
- 3) uczestnicy Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, o ile:
- a. przygotowują rozprawę w ramach dyscypliny „nauki prawne”;
- b. międzyinstytucjonalna umowa Erasmus+ dotyczy wymiany studentów trzeciego stopnia studiów oraz właściwej dyscypliny naukowej;
- c. posiadają pisemną zgodę promotora i Dyrektora Szkoły Doktorskiej;
- 4) uczestnik Międzydziedzinowej Szkoły Doktorskiej, dla którego dyscyplina „nauki prawne” jest dyscypliną wiodącą albo poboczną oraz który uzyskał uprzednią pisemną zgodę promotora i dyrektora MSD na uczestniczenie w Rekrutacji.
- W przypadku studiów jednolitych magisterskich i licencjackich Student:
- 1) może wziąć udział w rekrutacji po ukończeniu pierwszego roku studiów;
- 2) nie może uczestniczyć w rekrutacji, będąc na ostatnim roku studiów drugiego stopnia lub jednolitych magisterskich.
- W Rekrutacji mogą uczestniczyć Studenci trzeciego roku studiów pierwszego stopnia, pod warunkiem udokumentowania przed wyjazdem, że zostali przyjęci przez Uniwersytet Warszawski na studia drugiego stopnia na tym samym kierunku. Studenci trzeciego roku studiów pierwszego stopnia mogą być kierowani na studia zagraniczne jedynie w semestrze letnim.
- Kandydaci, o których mowa w ust. 1 pkt. 2-4, uczestniczą w Rekrutacji w ramach ogólnej puli miejsc przeznaczonej dla Studentów.
- Dopuszczalny jest warunkowy wpis na etap studiów, na którym odbywa się Rekrutacja, ale dotyczący wyłącznie niezaliczenia jednego przedmiotu (stan na dzień składania Zgłoszenia).
- Zgłoszenie Studenta, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, ze średnią poniżej 3,49 z roku akademickiego poprzedzającego rok akademicki, w którym odbywa się Rekrutacja, pozostawia się bez rozpoznania.
- Zgłoszenie Kandydata, który wykorzystał swój kapitał mobilności, pozostawia się bez rozpoznania.
§ 8
Dokumenty Rekrutacyjne
1. W przypadku udziału w Rekrutacji Kandydat obowiązany jest złożyć poniższe dokumenty rekrutacyjne (dalej jako: „Zgłoszenie”):
1) formularz zgłoszeniowy – dostępny pod adresem erasmus.wpia.uw.edu.pl;
2) dokument potwierdzający poziom biegłości językowej – poziom biegłości językowej wskazany w Ofercie;
3) zaświadczenie o średniej ocen z ostatniego ukończonego rok studiów – wydawane przez Dziekanat;
4) kartę przebiegu studiów – generowaną z systemu USOSweb;
5) list motywacyjny zawierający uzasadnienie wyboru konkretnych Uczelni Przyjmujących;
6) życiorys (CV);
7) w przypadku gdy Kandydat wskazuje osiągnięcia w formularzu zgłoszeniowym: zaświadczenie, potwierdzenie lub inny dokument o osiągnięciu;
8) w przypadku gdy Kandydat wnioskuje o warunkową kwalifikację, o której mowa w § 13:
a. podanie wraz z uzasadnieniem;
b. oświadczenie o zobowiązaniu się do złożenia dokumentu potwierdzającego poziom biegłości językowej na poziomie wskazanym w Ofercie wraz ze wskazaniem terminu, w którym tego dokona.
2. Kandydat, o którym mowa w § 7 ust. 1 pkt. 2-4, zwolniony jest z obowiązku złożenia karty przebiegu studiów oraz zaświadczenia o średniej ocen z ostatniego ukończonego rok studiów.
3. Dokumenty, o których mowa w ust. 1, składa się Komisji w terminach wskazanych w harmonogramie Rekrutacji. Dokumenty należy złożyć mailowo na adres poczty elektronicznej: rekrutacja.erasmus@wpia.uw.edu.pl. 4. Wszelkie dokumenty nieczytelne lub złożone na błędny adres poczty elektronicznej lub złożone po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
§ 9
Wybór Uczelni Przyjmującej
Kandydat w formularzu zgłoszeniowym, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, wskazuje maksymalnie trzy Uczelnie Przyjmujące. Uczelnia Przyjmująca wskazana jako pierwsza jest traktowana jako uczelnia pierwszego wyboru.
§ 10
Rozmowa kwalifikacyjna
- Komisja ma możliwość przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej w ramach Rekrutacji, w szczególności w przypadku znacznej liczby Zgłoszeń Kandydatów na daną Uczelnię Przyjmującą.
- Komisja powiadamia niezwłocznie po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu rozmowy kwalifikacyjnej Kandydatów o trybie i terminach rozmów kwalifikacyjnych.
- W przypadku przeprowadzania rozmowy kwalifikacyjnej Komisja może przyznać dodatkowe punkty w kategorii listu motywacyjnego z zastrzeżeniem, że łączna liczba punktów w danej kategorii nie może wynosić więcej niż 20.
§ 11
Dokument potwierdzający poziom biegłości językowej
- Za dokument potwierdzający poziom biegłości językowej, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 2, są uznawane certyfikaty wewnętrzne wydawane przez Uniwersytet Warszawski (Szkoła Języków Obcych) oraz certyfikaty zewnętrzne wymienione w załączniku nr 1 do uchwały Rady Koordynacyjnej ds. Nauczania Języków Obcych i Certyfikacji Biegłości Językowej z dnia 23 września 2022 r. w sprawie uznawania certyfikatów zewnętrznych instytucji certyfikujących potwierdzających poziom biegłości językowej.
- Uznawane są również zaświadczenia o zdanym egzaminie certyfikacyjnym, pod warunkiem że zostały wydane przez daną instytucję certyfikującą, oraz że zawierają informację o osiągnięciu danego poziomu biegłości językowej.
- Za dokument potwierdzający poziom biegłości językowej może zostać uznane przez Komisję także:
- 1) wpis z egzaminu z praktycznej nauki języka obcego, w przypadku studentów i absolwentów filologii oraz lingwistyki stosowanej lub kierunków pokrewnych;
- 2) certyfikat wydany przez inną wyższą uczelnię potwierdzający poziom biegłościj ęzykowej, pod warunkiem że zawiera informację o osiągnieciu danego poziomu biegłości językowej;
- 3) dyplom ukończenia studiów lub suplement do dyplomu ukończenia studiów na kierunku, na którym zgodnie z programem studiów Kandydat uzyskał efekty uczenia w zakresie kształcenia językowego na poziomie co najmniej C1;
- 4) matura międzynarodowa (IB) złożona i zdana w danym języku obcym.
- Dyplomy i zaświadczenia ukończenia lektoratów z języka obcego nie stanowią dokumentu potwierdzającego poziom biegłości językowej.
- Komisja może wymagać od Kandydata złożenia konkretnych certyfikatów językowych wskazanych w Ofercie jako dokumentu potwierdzającego poziom biegłości językowej.
§ 12
Osiągnięcia
- Kandydat w formularzu zgłoszeniowym, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 1, wskazuje osiągnięcia, w szczególności naukowe, kulturalne oraz społeczne.
- Za osiągnięcia naukowe uznaje się w szczególności autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowej, udział w konkursie o charakterze naukowym oraz czynny udział w konferencji.
- Za osiągnięcia kulturowe uznaje się w szczególności prezentacje prac artystycznych, utworów muzycznych w instytucjach kultury, udział w konkursach oraz popularyzację kultury.
- Za osiągnięcia społeczne uznaje się w szczególności wolontariat oraz działalność w studenckich ruchach naukowych, stowarzyszeniach i w samorządach studentów.
- Kandydat ma obowiązek udokumentowania osiągnięć wskazanych w formularzu zgłoszeniowym poprzez przedłożenie zaświadczenia, potwierdzenia lub innego dokumentu o osiągnięciu. W przypadku publikacji naukowych należy dołączyć stronę tytułową oraz spis treści publikacji. 6. Komisja może zażądać przedłożenia oryginału zaświadczenia, potwierdzenia lub innego dokumentu o osiągnięciach, o ile złożona kopia nie pozwala na weryfikację jego autentyczności lub jeżeli jest to uzasadnione innymi okolicznościami.
§ 13
Warunkowa Kwalifikacja
- Kandydat może wnioskować do Komisji o warunkowe zakwalifikowanie na zagraniczne studia częściowe na Uczelnię Przyjmującą w ramach Rekrutacji (dalej jako: „Warunkowa Kwalifikacja”).
- Komisja może w uzasadnionych przypadkach, w szczególności gdy w okresie trwania Rekrutacji Kandydat nie posiada dokumentu potwierdzającego poziom biegłości językowej na poziomie przewidzianym w Ofercie, dokonać Warunkowej Kwalifikacji, jeżeli Kandydat:
- a) zapisany jest na egzamin certyfikacyjny i zobowiązał się uzyskać zaliczenie w odpowiednim terminie oraz niezwłocznie dostarczyć jego wyniki;
- b)przystąpił do egzaminu certyfikacyjnego lub jego części i zobowiązał się przystąpić do pozostałych części lub uzyskać zaliczenie w danym terminie oraz niezwłocznie dostarczyć jego wyniki;
- c)oczekuje na otrzymanie certyfikatu lub zaświadczenia językowego oraz niezwłocznie przedstawi potwierdzenie uzyskanej oceny lub wyniku punktowego;
- d) posiada dokument potwierdzający poziom biegłości językowej na poziomie co najmniej B2 w języku angielskim i udowodni możliwość uzyskania wymaganej do rozliczenia wyjazdu liczby punktów ECTS z przedmiotów prowadzonych na Uczelni Przyjmującej w języku angielskim – należy przedstawić listy przedmiotów i wskazać konkretne przedmioty o odpowiedniej łącznej liczbie punktów ECTS.
- W przypadku, jeżeli Komisja zdecyduje się skorzystać ze swojego uprawnienia i dokona Warunkowej Kwalifikacji, o której mowa w ust. 1, Kandydat ma czas do 10 lipca danego roku na złożenie dokumentu potwierdzającego poziom biegłości językowej w trybie określonym w § 8 ust. 3.
- Niedopełnienie obowiązku, o którym mowa w ust. 3, może skutkować wykluczeniem Kandydata z udziału w przyszłych rekrutacjach.
§ 14
Tryb odwołania
- Od decyzji Komisji przysługuje odwołanie do Prodziekana ds. studenckich. 2. Odwołanie należy złożyć mailowo na adres poczty elektronicznej: rekrutacja.erasmus@wpia.uw.edu.pl za pośrednictwem Koordynatora ds. mobilności w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia wyników.
- Od decyzji KJD przysługuje odwołanie do Prorektora ds. studentów i jakości kształcenia UW, którego rozstrzygnięcie jest ostateczne. Odwołanie składa się za pośrednictwem organu, który wydał zaskarżone rozstrzygnięcie – w terminie 14 dni od daty powiadomienia w formie pisemnej lub za pośrednictwem informatycznego systemu obsługi studiów (USOSweb).
§ 15
Rezygnacja z zagranicznych studiów częściowych
- W harmonogramie Rekrutacji określa się terminy na rezygnację z zagranicznych studiów częściowych.
- Nieuzasadniona rezygnacja z zagranicznych studiów częściowych przez Kandydata po upływie terminu przewidzianego w harmonogramie może skutkować wykluczeniem Kandydata z udziału w przyszłych rekrutacjach.
§ 16
Modyfikacja kalendarza akademickiego
Zakwalifikowanie:
1) nie uprawnia do modyfikowania kalendarza akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego w zakresie terminów zasadniczej oraz poprawkowej sesji egzaminacyjnej;
2) nie wiąże się z przyznaniem zwolnienia bądź uzyskania dodatkowej rezygnacji z przedmiotów realizowanych w aktualnym lub kolejnym roku akademickim.
ROZDZIAŁ IV
PO REKRUTACJI
§ 17
Formularz Wyjazdowy
Po przyznaniu wyjazdu w USOSweb Kandydat jest zobowiązany wypełnić formularz wyjazdowy. Tryb i termin dostarczenia formularza wyjazdowego jest określany w harmonogramie Rekrutacji.
§ 18
Test poziomujący znajomość języka
- Przed rozpoczęciem okresu studiowania na zagranicznych studiach częściowych Kandydat jest zobowiązany do wypełnienia testu poziomującego znajomość języka, w którym odbywać się będą studia częściowe, w systemie Komisji Europejskiej „Online Linguistic Support – OLS”.
- Z testu zwolnione są osoby, dla których dany język jest językiem ojczystym oraz osoby z niepełnosprawnością, jeśli ich niepełnosprawność wyklucza możliwość wypełnienia testu.
§ 19
Learning Agreement
- Przed wyjazdem do Uczelni Przyjmującej Kandydat i Koordynator ds. mobilności uzgadniają z należytą starannością elektroniczne Porozumienie o programie studiów (dalej: ,,LA EWP”), z uwzględnieniem różnic programowych.
- Skierowanie Kandydata na część programu studiów do Uczelni Przyjmującej nie może skutkować przedłużeniem okresu studiów na UW ani wpływać na pozbawienie prawa do dyplomu z wyróżnieniem i nagrody materialnej.
- Zatwierdzenie LA EWP przez Koordynatora ds. mobilności lub inną uprawnioną do tego osobę oznacza, że Kandydatowi przysługuje z urzędu pełne uznanie i zaliczenie wszystkich pozytywnie ocenionych przedmiotów przez Uczelnię Przyjmującą.
- Powyższe przepisy stosuje się odpowiednio do tzw. tradycyjnego Porozumienia o programie studiów (LA).
§ 20
Punkty ECTS
- Podczas zagranicznych studiów częściowych Student musi zrealizować na Uczelni Przyjmującej w semestrze 30 punktów ECTS albo 60 punktów ECTS w ciągu całego roku akademickiego. Przedmioty związane z kierunkiem studiów danego Studenta powinny stanowić ⅔ ogólnej liczby punktów ECTS.
- Wymagania, o których mowa w ust. 1, w wyjątkowo i szczegółowo uzasadnionych przypadkach mogą być obniżone przez Koordynatora ds. mobilności w porozumieniu z Prodziekanem ds. studenckich po złożeniu podania wraz z uzasadnieniem przez Studenta podczas rozliczania wyjazdu. W podaniu należy wskazać przyczyny niezrealizowania podczas zagranicznych studiów częściowych wymaganej liczby punktów ECTS.
- Obniżenie liczby punktów ECTS, o którym mowa w ust. 2, nie może być większe niż 10 punktów ECTS na semestr. Nie dotyczy to przypadków nadzwyczajnych, w szczególności związanych z dłuższymi okresami uszczerbku na zdrowiu czy działaniem siły wyższej.
- Liczba punktów ECTS zrealizowana na Uniwersytecie Warszawskim nie ma wpływu na obowiązek realizacji odpowiedniej liczby punktów ECTS podczas zagranicznych studiów częściowych.
§ 21
Umowa Stypendialna
- Osoba skierowana na zagraniczne studia częściowe zobowiązana jest do podpisania umowy stypendialnej w Biurze Współpracy z Zagranicą UW osobiście lub korespondencyjnie. Niepodpisanie umowy do dnia rozpoczęcia roku/semestru/trymestru w Uczelni Przyjmującej może zostać uznane za rezygnację z przyznanych funduszy Erasmus i stanowić podstawę do skreślenia z listy osób objętych stypendium Erasmus.
- Student, który w dniu podpisywania umowy stypendialnej posiada wpis warunkowy na etap, na którym realizuje mobilność, ale wyłącznie dotyczący jednego niezaliczonego przedmiotu, musi posiadać dodatkową, pisemną zgodę na wyjazd wydaną przez Koordynatora ds. mobilności.
§ 22
Przedłużenie albo skrócenie okresu studiowania
- Przedłużenie okresu studiowania do pełnego roku akademickiego albo skrócenie okresu studiowania jest możliwe za zgodą Uczelni Przyjmującej oraz WPiA UW.
- W celu przedłużenia wyjazdu do pełnego roku akademickiego lub skrócenia okresu studiowania na Uczelni Przyjmującej Student składa wniosek do Koordynatora ds. mobilności, uzasadniając swój wniosek.
- Student zobowiązany jest uzgodnić z Koordynatorem ds. mobilności szczegółowe zasady przedłużenia pobytu.
- Szczegółowe zasady przedłużenia oraz skrócenia okresu studiowania na Uczelni Przyjmującej określa Biuro Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Warszawskiego.
ROZDZIAŁ V
ROZLICZANIE WYJAZDU
§ 23
Warunki zaliczenia zagranicznych studiów częściowych
- Warunkiem zaliczenia zagranicznych studiów częściowych jest zrealizowanie wymaganych punktów ECTS na Uczelni Przyjmującej, o których mowa w § 20, a także przedłożenie przez Studenta wykazu zaliczeń (dalej jako: „Transcript of Records”) oraz wypełnionego prawidłowo podania o rozliczenie wyjazdu, którego wzór stanowi Załącznik nr 1 do niniejszego Zarządzenia.
- Zaliczenia zagranicznych studiów częściowych zrealizowanych na Uczelni Przyjmującej oraz przeliczenia ocen zagranicznych na polskie ekwiwalenty dokonuje Koordynator ds. mobilności na podstawie Transcript of Records i podania o rozliczenie częściowych studiów zagranicznych.
- W celu rozliczenia zagranicznych studiów częściowych realizowanych na Uczelni Przyjmującej Student wnioskuje do Koordynatora ds. mobilności. Rozliczenia dokonuje się na dyżurach stacjonarnych Koordynatora ds. mobilności. W uzasadnionych przypadkach rozliczenie może zostać przeprowadzone za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość, ale jedynie po wyrażeniu zgody przez Koordynatora ds. mobilności.
- Ostatecznym wyrazem zaliczenia zagranicznych studiów częściowych jest dokonanie zatwierdzenia porozumienia o programie zajęć w USOSweb.
§ 24
Maksymalna liczba punktów ECTS
- Student może rozliczyć w ramach programu Erasmus+ maksymalnie taką liczbę punktów ECTS, jaką uzyskał podczas pobytu na Uczelni Przyjmującej.
- Każdy przedmiot zaliczony w ramach pobytu na Uczelni Przyjmującej może być rozliczony na WPiA UW tylko raz.
ROZDZIAŁ VI
UZNAWANIE PRZEDMIOTÓW OBCYCH
§ 25
Bloki Specjalizacyjne
- W ramach limitu punktów, o których mowa w § 24 ust. 1, Student może uzyskać zaliczenie jednego bloku specjalizacyjnego i tylko raz w ciągu studiów.
- W celu zaliczenia bloku specjalizacyjnego, o którym mowa w ust. 1, Student wnioskuje do Koordynatora ds. mobilności (działającego w porozumieniu z Prodziekanem ds. studenckich) o zaliczenie trzech przedmiotów zaliczonych w ramach zagranicznych studiów częściowych na Uczelni Przyjmującej, z zastrzeżeniem, że łączna liczba punktów ECTS z tych przedmiotów wynosi nie mniej niż 12.
- We wniosku do Koordynatora ds. mobilności Student wskazuje przedmioty zaliczone w ramach pobytu na Uczelni Przyjmującej, które mają być zaliczone jako blok specjalizacyjny.
- Jeżeli łączna liczba punktów ECTS z przedmiotów, o których mowa w ust. 2 i 3, jest większa niż 12, Studentowi w ramach rozliczenia bloku specjalizacyjnego zalicza się faktycznie uzyskaną liczbę punktów ECTS.
- Ustalenie ocen uzyskanych w bloku specjalizacyjnym odbywa się w oparciu o oceny otrzymane na Uczelni Przyjmującej i przeliczone przez Koordynatora ds. mobilności.
§ 26
Przedmioty Ogólnouniwersyteckie
- W ramach limitu punktów, o których mowa w § 24 ust. 1, Student może zaliczyć wykłady ogólnouniwersyteckie.
- W celu rozliczenia przedmiotów zaliczonych w ramach zagranicznych studiów częściowych na Uczelni Przyjmującej Student wnioskuje do Koordynatora ds. mobilności (działającego w porozumieniu z Prodziekanem ds. studenckich) o zaliczenie wskazanych przez siebie przedmiotów jako wykładów ogólnouniwersyteckich.
- We wniosku do Koordynatora ds. mobilności Student wskazuje profil (humanistyczny, społeczny, ścisły) wykładów ogólnouniwersyteckich.
- Wskazane przedmioty, o których mowa w ust. 2, nie mogą być przedmiotami z dyscypliny nauki prawne.
- Łączny limit punktów ECTS uzyskanych w ramach pobytu na Uczelni Przyjmującej, które mogą być przepisane w ramach wykładów ogólnouniwersyteckich, wynosi 12.
- Ustalenie ocen uzyskanych w ramach przedmiotów ogólnouniwersyteckich odbywa się w oparciu o oceny otrzymane na Uczelni Przyjmującej i przeliczone przez Koordynatora ds. mobilności.
§ 27
Przedmioty obowiązkowe i kursowe
- W ramach limitu punktów, o których mowa w § 24 ust. 1, Student może zaliczyć przedmioty obowiązkowe i przedmioty kursowe przewidziane programem studiów prowadzonych przez WPiA UW, pod warunkiem że efekty kształcenia przedmiotu zagranicznego są tożsame z efektami kształcenia przedmiotu będącego elementem programu na kierunku studiów prowadzonych przez WPiA UW w zakresie limitu godzin wykładowych oraz sylabusa przedmiotu przewidzianego w programie studiów na kierunku prowadzonym przez WPiA UW.
- W celu rozliczenia przedmiotów zaliczonych w ramach pobytu na Uczelni Przyjmującej Student wnioskuje do Koordynatora ds. mobilności (działającego w porozumieniu z Prodziekanem ds. studenckich) o zaliczenie wskazanych przez siebie przedmiotów jako przedmiotów obowiązkowych lub przedmiotów kursowych przewidzianych programem studiów prowadzonych przez WPiA UW. Wraz z wnioskiem Student obowiązany jest przedłożyć właściwy sylabus przedmiotu.
- Decyzję w sprawie zaliczenia przedmiotów, o których mowa w ust. 1 i 2, podejmuje Koordynatora ds. mobilności (działający w porozumieniu z Prodziekanem ds. studenckich) lub wskazany Kierownik Katedry lub Zakładu właściwy ze względu na przedmiot wykładu.
- W przypadku uznania przedmiotu, o którym mowa w ust. 2, Student otrzymuje liczbę punktów ECTS wynikającą z programu studiów prowadzonych przez WPiA UW.
- W przypadku uznania przedmiotu, o którym mowa w ust. 2, Student otrzymuje ocenę uzyskaną na Uczelni Przyjmującej. Ocenę przelicza Koordynator ds. mobilności.
- W uzasadnionych przypadkach Prodziekan ds. studenckich lub wskazany przez niego Kierownik Katedry lub Zakładu właściwy ze względu na przedmiot wykładu może zarządzić egzamin uzupełniający. W takim przypadku Student otrzymuje ocenę uzyskaną na egzaminie uzupełniającym.
ROZDZIAŁ VII
POSTANOWIENIA KOŃCOWE I PRZEJŚCIOWE
§ 28
- W przypadku kolizji postanowień niniejszego Zarządzenia z postanowieniami Ogólnych zasad kwalifikacji studentów i doktorantów do stypendium Erasmus na zagraniczne studia częściowe (SMS) oraz Regulaminu Studiów na Uniwersytecie Warszawskim pierwszeństwo mają te ostatnie.
- Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 2023 r., przy czym do spraw wszczętych i niezakończonych przed tym dniem (zwłaszcza wyjazdów przyznanych na semestr zimowy w roku akademickim 2023/2024), stosuje się rozwiązania korzystniejsze dla Studenta.